Gastrit rahatsızlığınıza karşı sizi rahatlatacak bitkisel ve yan etkisiz bir kaç karışım önerisini sizlere sunuyoruz.

1 fincan havuç suyu, 1 tatlı aşığı lahana suyu ve 1 tatlı kaşığı balla karıştırılır.Havuç suyu yerine domates suyu da olabilir.Bu karışımdan öğle yemeginden 1 saat önce ve yatarken günde 2 defa yenilir.
1 çay bardağı sıcak suya,1 çay kaşıgı bal ve yarım limon sıkılıp içilir.
yemeklerden sonra nane ve papatya çayı içilmelidir.yemeklerden önce ise ayrık kökü,aynı sefa ,nergis çayı,kantoron çayı,keten tohumu,meyan kökü gibi bitkilerden çay demlenip içilir.
1 bardak kaynar suya,10 gram civanperçemi konulur.10 dakika bekletilip, günde 2-3 bardak içilir.
1 bardak kaynar suya 2-6 gram ufalanmış ebegümeci konulur 10 dakika bekletilip,günde 3 bardak içilir.
1 bardak kaynar suya 4-10 gram kantoron konulur.10 dakika daha bekletilip,Öğle ve akşam yemeklerden önce 1 bardak içilir.Bu karışımı içmeye 25 gün devam edilir.
1 bardak suya,10 gram üzüm konulur 10 dakika kaynatılıp içilir.
1 bardağa yarım fincan patates suyu,1 tatlı kaşığı lahana suyu ve 1 tatlı kaşığı bal konulup,karıştırılır.Üzeri suyla doldurulup karışımdan aç karnına sabahları içilir.

Karambol Tohumları: Karambol tohumlarında gastrit için yararlı olan doğal antasit bulunmaktadır.Böylece asit fazlalığını gidererek midede mokozaya yardımcı olmaktadır. Bunun yanında karambol tohumları hazımsızlık, şişkinlik ve mide bulantısına iyi gelir.

Zencefil: Zencefil etkin anti enflamatuar ve anti bakteriyel özellikleri yardımıyla gastrit tedavisinde kullanılabilir. Gastrite iyi gelen zencefil, inflamasyonu azaltmak ve enfeksiyonları tedavi etmenin yanında, hazımsızlığı, şişkinliği giderir.

Yoğurt: Yoğurt gastrite faydalı olan diğer çnemli bir yiyecektir. Gastrit ağrılarını hafifletmede yoğurt oldukça önemli rol oynayabilir. Yoğurt bulunan probiyotikler gastrite neden olan H. pylori bakterilerden mide astarının korunmasına yardımcı olur. Ayrıca, yoğurt enfeksiyonla daha iyi savaşmak için bağışıklık sistemini güçlendirir.

Papatya: Papatya çayı da gastrit tedavisinde çok yararlı olabilir. Sindirim sistemi için yararlı olan bazı uçucu yağlar bakımından zengindir. Hatta ani ağrılara karşı bile rahatlama sağlayarak, bağırsak duvarlarını yatıştırıp, gazı ortadan kaldırabilir. Ayrıca, mide iltihabı ve mide ülseri riskini azaltabilir. Papatya çayı gastrite iyi gelen etkili bitkiler arasında gösterilmektedir.

Nane: Nane anti inflamatuar, antibakteriyel ve antispazmodik özelliklerinden dolayı gastrit tedavisinde kullanılan diğer önemli bitkidir. Nanenin yatıştırıcı özellikleri mide zarı iltihabının zalmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, bulantı, hazımsızlık ve mide ekşimesinin azalmasını sağlar.

Çilek: Çileğin içerdiği antioksidan özelliği ve fenolik bileşiklerin yüksekliği gastriti iyileşmeye yardımcı olabilir. Çilek ayrıca mide astarı inflamasyonu başlamasını önlemeye yardımcı olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir