Gastrit Doğal Yolla Nasıl Engellenir ve Tedavi Edilir?

Gastrit yaygındır, ama neyse ki gastriti doğal yolla engellemek ve tedavi etmek mümkündür. Gastrit, mide astarında enfeksiyon ya da aşınma olması durumudur. Aşağıda, gastriti doğal yolla engelleyecek ve tedavi edebilecek bazı basit yöntemler bulunuyor.

Adım 1

Fazla alkol almaktan kaçının. Gastrit, özellikle alkolikler arasında yaygın görülür. Az miktarda da olsa sürekli olarak alkol almak, gastrite neden olan mide astarında hasara neden olabilir. Bununla birlikte, orta düzeyde alkol almak (günde 1-2 kadeh) aslında gastrit gelişmesine karşı korunmaya yardım eder. Özellikle de, kırmızı şarap gibi belli türdeki alkoller alınması tavsiye edilir.

Adım 2

Kafeinli şeylerden uzak durun, özellikle de kahve, siyah çay, yeşil çay, gazlı içecekler, çikolatalar ve hatta belli ilaçlar. Bu gıdalar mide asidini arttırabilir. Bu gıdalardan kaçınarak gastritin iyileşmesine yardım edebilirsiniz.

Adım 3

İlaçlar konusunda dikkatli olun. Aspirin ve steroid olmayan anti iltihabi ilaçlar (ibuprofen gibi NSAID’ler) mide tahrişine neden olabilir ve tahrişi arttırabilir. Eğer gastrit geçmişiniz varsa bu ilaçları doktorunuza danışmadan kesinlikle kullanmayın.

GASTRİTTEN KORUNMA YOLLARI

Gastritten korunmak için öncelikle aç kalınmaması gereklidir. Güne mutlaka kahvaltı ile başlanmalı ve ilk yenen ya da içilen bir şey mutlaka ılık olmalı (soğuk veya sıcak olmamalıdır). Sabah, öğle ve akşam yemekleri mümkün olduğunca aynı saatlerde ve yeterli miktarda olmalıdır. Gün boyu ayakta kalanlar, hafif bir yiyecek ile ara öğün yapmalıdır. Bu öğünlerde bir meyve ve imkanlar doğrultusunda bir avuç kuruyemiş türleri ile ara öğün yemek, hem öğünde daha az yemek yemeye hemde uzun aç kalmadan ve kilo almadan beslenmeye yardımcı olur.

Yemeklerde en az iki saat sonra meyve tüketilmelidir. Asitli yiyecek ve içeceklerden mümkün oldukça uzak durmak faydalı olur. Asitli meyve ve sebzelerin (portakal, mandalin, nar, greyfurt, elma, domates ve benzeri) suyunu tüketmek asit miktarında artışa neden olur. Bu nedenle yeterli miktarda ve meyve ve sebze olarak tüketilmelidir. Diyet yapanların sürekli salata yemesi mide harabiyetine yol açar. Bu nedenle her besin grubunu ölçülü tüketmek gereklidir. Acı, baharatlı, turşu ve salamura yiyecekler midede tahrişe neden olur. Şikayetlerin çok olduğu dönemlerde haşlanmış meyve ve sebze tüketmekte yarar vardır. Aşırı tuzlu ve yağlı yemek mide asidine neden olabileceği için az yağlı ve az tuzlu beslenmeye dikkat etmek önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir